
O neandertalczykach i innych mieszkańcach jaskiń w epoce lodowcowej
Opis zajęć:
Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkali, w jakim celu wchodzili w ciemność jaskiń i kogo w nich spotykali nasi przodkowie w epoce lodowcowej? My całkiem niedawno zainteresowaliśmy się tematem jaskiń, poszukując tematów na Wasze zajęcia i uznaliśmy, że to może być strzał w dziesiątkę.
Dlaczego? A no choćby dlatego, że bardzo mało się o tym mówi. Wiecie na przykład, jak wyglądali Neandertalczycy? Potrafilibyście ich opisać? Albo powiedzieć, jak długo żyli, czy byli wzrostu współczesnego człowieka, jakich narzędzi używali, co jedli, jak radzili sobie z ciemnością jaskiń? No i przede wszystkim – co po sobie zostawili?
Drugim argumentem przemawiającym za tym, by ten temat znalazł się w grafiku są znaleziska, którymi dysponuje Instytut Archeologii, tj. kości takich zwierząt, jak niedźwiedź jaskiniowy, hiena jaskiniowa, lew jaskiniowy i ogromna wiedza, a jednocześnie pasja prowadzącej, dzięki której te znaleziska będziecie mogli obejrzeć i dowiedzieć się, kto jeszcze zamieszkiwał jaskinie w epoce lodowej i jak z tym „kimś” radzili sobie ludzie.
Prowadzący: dr Magdalena Sudoł-Procyk
Informacje dodatkowe:
Termin: 12 kwietnia 2025
Miejsce: Instytut Archeologii
